Municipalitatea este pregătită să înceapă dezinsecţia de îndată ce vremea va permite

Deşi municipalitatea este pregătită încă de la sfârşitul lunii mai să intervină aerian pentru dezinsecţia împotriva ţânţarilor, precipitaţiile căzute în ultima perioadă au făcut practic imposibil acest demers. Pe data de 23 mai s-a început dezinsecţia la sol şi s-ar fi dorit să se acţioneze şi aerian pe 28 mai, însă precipitaţiile au împiedicat acest lucru. Reamintim că pentru eficienţa substanţelor aplicate aerian este nevoie de patru zile consecutive în care să nu plouă.
Avionul autoutilitar se află pe poziţie de opt zile. Pentru a putea interveni cu promptitudine de îndată ce vremea va permite, municipalitatea este în permanentă legătură cu Institutul Naţional de Meteorologie.
Conform estimărilor meteorologilor, săptămâna viitoare ar putea fi întrunite condiţiile pentru dezinsecţia aeriană, probabil miercuri sau joi.
Până atunci, municipalitatea adresează cetăţenilor municipiului rugămintea de a manifesta înţelegere pentru această situaţie care a depăşit puterea sa de intervenţie.

Ultima modificare: 06.06.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Proiecte importante aprobate în şedinţa ordinară aferentă lunii mai